- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
В света на AMD виртуалната реалност, която е привързана чрез кабели към РС-то не изглежда много забавна. Може би затова „червените“ са решили да закупят разработкките и цялата интелектуална собственост на компанията Nitero, специализирана в създаването на комуникационни чипове за безжична връзка за VR и AR решения. И не е никак трудно да се досетим накъде води това – към недалечно бъдеще, в което VR хедсетите ще могат да се свързват безжично по високоскоростен канал с РС-та и/или мобилни устройства, без това да води до загуба на качество, но в същото време осигурявайки значително повече свобода на движение за потребителя.
- Вижте кадри от новите игри за VR шлемовете Oculus Rift и Gear VR (видео)
- Мобилна игра с VR елементи за деца пусна в Google български стартъп
- VR хедсетът HTC Vive от 1 март ще е достъпен и в България
- Икономика на гейминга: поразяващи любопитни факти и статистика
- Полезно: NVIDIA FCAT вече оценява системната производителност и във VR
Технологичните решения на Nitero осигуряват висока производителност във VR среди и стаен мащаб при ниска латентност. Точно това е и един от най-важните фактори за комфортно възприемане на виртуалната реалност. В AMD пък предполагат, че обвързващите кабели са един от ключовите фактори, които задържат развитието и широкото разпространение на VR продуктите. С придобиването на Nitero, компанията ще реши този проблем. Или, както отбелязва официалното прес-съобщение на AMD, закупувайки интелектуална собственост и ключови инженерни таланти от Nitero, ще осигури на компанията „ по-широк портфейл възможности, за да предложи на производителите на VR шлемове и решения ключови технологии, нужни за създаването на още по-поглъщащи изживявания с компютърната техника“.
Прочетете още: Виртуалната реалност и бъдещето на РС индустрията
В миналото Nitero представяше продукти, базирани на WiGig – високоскоростна технология за безжична комуникация с гигабитова скоростна на трансфер на данни. Интересно е, че безжичните планове на Intel също разчитат на WiGig – например за безжично свързване на външни екрани и хард дискове към РС-тата.
Компанията притежава и редица важни патенти, на базата на които може да се осигури необходимата стабилна и високоскоростна безжична връзка. Например, Nitero е проектирала чип с оформяща лъча антенна решетка (масив от излъчващи елементи), работещ в милиметровия обхват, за да адресира предизвикателствата пред безжичните VR и AR. В AMD с убедени, че използвайки високопроизводителна безжична комуникация на 60 GHz, технологията има потенциала да осъществи мулти-гигабитно предаване с ниска латентност във VR среди с мащаба на една стая. Характеристиките с оформяне на лъча решават изискването за пряка видимост, свързани с традиционните високочестотни системи работещи на милиметрови вълни, с възможност за премахване на кабелните VR шлемове и потребителите по-удобно да се потопят в световете на виртуалната и добавената реалност (VR и AR).
Разбира се, безжичното свързване на VR хедсетите и компютрите със сигурност ще помогне на AMD да продава също повече процесори и видеокарти. Засега обаче не се знае как точно AMD ще използва новопридобитите технологии на Nitero. От компанията не коментират и каква точно е стойността на сделката. Но едва ли може да има съмнение, че това придобиване илюстрира отлично амбициите на „червените“ във VR сектора.
[ препратка ] ylq